‘Karagöz’ Beyaz Zambaklar Ülkesinde

Geleneksel Anadolu gölge Tiyatrosu Karagöz Finlandiya’nın başkenti Helsinki’deki tarihi Rikhardinkatu kütüphanesinde tiyatro izleyicisiyle buluştu. Hacivat ve Karagöz geçtiğimiz günlerde de Espoo’daki Sello Kütüphanesine konuk olmuştu. Ta Türkiye’den kalkıp Finlandiya’ya gelen Hacivat ve Karagöz Helsinki’deki çocuklara eğlenceli vakitler yaşattı.

UNIMA’ya bağlı Fin ve Türk kuklacıların ortaklaşa organize ettikleri Misal Art Puppet ekibi tarafından gösterilen gölge oyununu Finlandiya’da yaşayan Türk çocukların yanı sıra Fin çocukları da izledi. Katılımcı miniklerin birçoğu hayatlarında ilk defa izledikleri Hacivat ve Karagöz’e hayran kaldılar.

UNESCO’ya bağlı bir Sivil Toplum Kuruluşu ve dünyanın en eski uluslararası tiyatro organizasyonu olan UNIMA’nın Finlandiya Başkan Yardımcısı Marjut Tawast’ın da konuk olduğu gösteriye yanlızca küçükler değil aynı zamanda büyükler de ilgi gösterdiler.

Misal Art Puppet ekibi Sello Kütüphanesindeki yoğun ilgi ve talep üzerine gösterinin ikincisini Helsinki’nin tarihi mekanlarından birisi olan Rikardunkatu Kütüphenesinde tekrarladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.