Misal Sanat Ekibi Gazi Üniversitesinde

Misal sanat ekibi Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesinde öğretmen adayları ile buluştu.

Sayın Dr. Ercenk HAMARAT’ın Sanat ve Estetik dersi kapsamında sanat temelli eğitimin önemi ve öğretmen adaylarında farkındalık oluşturmak amacıyla yaptığı davete ekibimizle birlikte iştirak ettik.

Sanat temelli eğitim birçok Avrupa ülkesinde ve Amerika da ciddiyetle uygulanmakta ve çok güzel sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Bu anlamda Dr. Ercenk Hoca’nın bir akademisyen olarak ülkemizin köklü bir üniversitesi olan Gazi Üniversitesinde bu işi üstlenmesi ve teorik temellerini oluşturmaya çalışması hem çok sevindirici hem de takdire şayan bir çalışmadır. Her ne kadar toplum olarak sanat’ın etkisini göz ardı etsek de sanat (kukla, tiyatro, müzik vd.)  birçok Avrupa ülkesinde ve Amerika da eğitim ve tedavi amacıyla kullanılmaktadır. Misal sanat olarak yapmaya çalıştığımız şey de aslında tam olarak sanat temelli eğitim ve bu alanda yapılan işleri desteklemek. Her zaman üzerinde durduğumuz gibi kuklaları bir Show aracı ya da materyali olmaktan çıkarıp eğitimin bir parçası haline getirerek, sanat temelli eğitim projesiyle geleceğimiz olan çocuklarımızın eğitimlerini daha kaliteli hale getirmek çok önemli.

Birbirinden kıymetli onlarca Öğretmen adayıyla gerçekleştirdiğimiz söyleşi çok verimli, güzel ve eğlenceli geçti. Öncelikle Misal sanat ekibinden M. Mahir AKSU temel olarak sanat temelli eğitim ve Misal sanatın yapmış olduğu çalışmalar üzerine değerlendirmelerde bulundu. Tamamıyla interaktif olarak gerçekleştirilen söyleşi de UNIMA (Uluslararası Kukla ve Gölge Oyunları Birliği) üyesi Kukla Sanatçısı Filiz AKSU, hem bugüne kadar yaptığı 400’ün üzerindeki gösterilerden hem de sanat hayatında elde ettiği tecrübelerini (temelde kukla ve sanatın eğitim üzerine etkisini) öğretmen adaylarıyla paylaştı. Ayrıca Misal Sanat’ın değerler eğitimi üzerine yaptığı çalışmalardan canlı kesitler sundu. Bunun yanında öğretmen adaylarının da kukla ve sanat temelli eğitim üzerine sorularına içtenlikle ve yaşantılarından örnekler vererek cevaplar verdi. Daha sonra öğretmen adayları kısa kısa workshop çalışmalarıyla maharetlerini sergilediler.

Bu vesile ile Dr. Ercenk Bey’e yapmış olduğu çalışmalardan ve Misal Sanat ekibine göstermiş olduğu ilgi ve nazik davetinden ötürü çok teşekkür eder, başarılı çalışmalar dileriz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.